„To jest chemia 1”- podręcznik dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

To jest chemia 1” to podręcznik, który jest przeznaczony dla uczniów liceów ogólnokształcących i techników, którzy wybrali ten przedmiot na poziomie rozszerzonym. Seria „To jest chemia” składa się z 3 podręczników, a do każdego z nich dołączone są „Karty pracy”. Jeden podręcznik jest przeznaczony dla wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych (z poziomem rozszerzonym) oraz dwie części z zakresem rozszerzonym (dołączone są do nich „Maturalne karty pracy”, a dodatkowo uczeń może nabyć „Zbiór zadań, który zawiera zadania typu maturalnego).

Podręcznik składa się z dziewięciu rozdziałów i ponad sześćdziesięciu tematów

Podręcznik „To jest chemia 1” został podzielony na 9 rozdziałów, a każdy rozdział składa się z podrozdziałów- tematów. Podręcznik składa się z 392 stron, a w księgarniach pojawił się w lipcu 2015 roku. Podręcznik spełnia wymóg wieloletności, a także jest dostosowany do wymogów MEN. Podręcznik „To jest chemia 1”  pomaga kształcić umiejętności z zakresu chemii ogólnej i nieorganicznej. Tytuły działów w podręczniku:

– Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych (podrozdziały dotyczą budowy atomu oraz układu okresowego pierwiastków),

– Wiązania chemiczne,

– Systematyka związków nieorganicznych (tematy dotyczące m.in. tlenków, kwasów, wodorotlenków i soli),

– Stechiometria (rozdział,w którym uczeń poznaje, czym jest masa molowa),

– Reakcje utleniania-redukcji. Elektrochemia,

– Roztwory,

– Kinematyka chemiczna,

– Reakcje w roztworach wodnych elektrolitów,

– Charakterystyka pierwiastków i związków chemicznych (ostatni, obszerny rozdział pozwala uczniowi poznać dokładną charakterystykę m.in. litowców, borowców, berylowców, azotowców i tlenowców).

Z jakich elementów składa się podręcznik „To jest chemia”?

– Infografiki i ilustracje- pomagają uczniowi zrozumieć niektóre procesy chemiczne,

– E-testy (MATURA-ROM)- dzięki dostępowi do tej aplikacji, uczeń może w nowoczesny sposób powtórzyć materiał z danego tematu czy całego rozdziału,

– Krok po kroku- to element podręcznika, w którym są rozwiązane przykładowe zadania (dzięki temu uczeń może sam poznać schemat rozwiązania zadania),

– Zadania po dziale- to element, dzięki któremu uczeń może sprawdzić swoją wiedzę po każdym dziale (jest to świetny sposób na sprawdzenie się przed sprawdzianem oraz rozwiązanie zadań typu maturalnego),

– To jest interesujące- to element, który rozbudza ciekawość wśród uczniów w zakresie przedmiotu chemia (jest to element podręcznika, który zawiera treści nieobowiązkowe),

– Zamiast repetytorium- to element, dzięki któremu uczeń może samodzielnie utrwalić wiedzę z pewnego zakresu materiału oraz rozwiązać zadania, które mogą pojawić się na egzaminie maturalnym.

Historia najbliższa, ciągle nieznana?

Problemy z lekcjami historii punktuje się od dawna. Zwracamy szczególną uwagę na daleką przeszłość, przez co brakuje nam czasu na przekazanie informacji o niedawnych wydarzeniach. Zatrważający jest poziom znajomości uczniów na tematy istotne: I oraz II Wojny Światowej, a także komunizmu oraz najnowszych wydarzeń w Europie oraz na świecie. Ma to zmienić podstawa programowa oraz uszeregowanie przekazywanej wiedzy. Kluczem do właściwego poznania historii jest odpowiedni podręcznik.

Przeznaczony do najbliższej przeszłości…

Odpowiednia książka ma na celu zapoznanie z faktami, a nie osądzanie. Poznać przeszłość – wiek 20 to propozycja dla szkół ponadgimnazjalnych, przedstawiająca najważniejsze zmiany, które przyniósł ów wiek.

Ważne jest to, aby przedstawić konkretne wydarzenia z właściwej perspektywy. Mogą w tym pomóc ciekawe fragmenty tekstów historycznych, które są dodane do danego tytułu. Oprócz tego, przejrzysta powinna być sama konstrukcja. Poruszanie po tytule ułatwia indeks, zamieszczony na końcu książki, wraz z tablicami chronologicznymi, systematyzującymi opisywane wydarzenia.

Wiek XX opisać ciężko, ponieważ działo się wtedy bardzo wiele. Nie tylko ze względu na toczone wojny, ale również wynalazki. Dzieła sztuki, utwory literackie oraz hasła charakterystyczne to elementy, które także warto znać. Dobrze, gdy podręcznik posiada na końcu podsumowanie, a także kilka ćwiczeń sprawdzających stopień opanowania danego okresu. Stanowi wtedy idealnie przygotowanie do zbliżającego się sprawdzianu.

Oprawa wizualna oraz istota nauki o tym okresie

Aspekt istotny dla wzrokowców, ale nie tylko. Pozwala na zapamiętanie wydarzeń poprzez oglądanie zdjęć, rekonstrukcji oraz map. Jeżeli ktoś posiada tego typu zdolności, będzie skrzętnie korzystał z dodatkowych, wizualnych elementów podręcznika.

Człowiek bez przeszłości jest pusty. Młodzi ludzie powinni znać los swoich przodków oraz rzetelnie oceniać wydarzenia historyczne, które miały miejsce dawniej. Nie chodzi wyłącznie o Chrzest Polski, czy też tematykę rozbiorów (czyli jednak czasy dość zamierzchłe). Istotna jest chociażby wiedza najnowsza: ponowne formowanie państwa po I Wojnie Światowej, Bitwa Warszawska, II Wojna Światowa oraz zawiązanie ,,Solidarności”.

Cieszyć powinna zatem większa uwaga przykładana do tych zdarzeń. Jeżeli będą przekazywane ciekawie oraz obiektywnie, na pewno zachęcą młodych uczniów do dalszego zgłębiania tematyki. Kluczem jest odpowiednie dawkowanie opisów oraz dat. To coś, czego uczniowie nie lubią szczególnie, a w większości przypadków wystarczy nam orientacyjne umiejscowienie wydarzenia w historii.

Podręcznik „Biologia na czasie 2”

Informacje ogólne

Podręcznik „Biologia na czasie 2 jest materiałem przeznaczonym do nauki biologii w szkołach ponadgimnazjalnych, który ma za zadanie przygotować do napisania matury na poziomie rozszerzonym. Do podręcznika dołączony jest Multimedialny atlas anatomiczny Tajemnice ciała, który znaleźć można na płycie DVD, a także kod dostępu do aplikacji E-testy, która pozwala na rozwiązywanie próbnych sprawdzianów, dzięki czemu rozwija umiejętności i pozwala na dokładne sprawdzanie wiedzy przez uczniów. Jest to Innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na znacznie większe zainteresowanie uczniów danym tematem i zachęcenie do pracy.

  1. Wydawnictwo: Nowa Era
  2. Rok wydania:2013
  3. Autor:(praca zbiorowa)Maria Marko-Worłowska, Ryszard Kozik, Franciszek Dubert, Adam Kula, Stanisław Krawczyk
  4. Oprawa:twarda

Zawartość podręcznika

Podręcznik zawiera wiele cennych dla ucznia informacji dotyczących metabolizmu, oraz całej anatomii i fizjologi człowieka. Dzięki zastosowaniu przejrzystego układu treści, a także szeregu ułatwień zrozumienia i zapamiętania informacji za pomocą przeróżnych podsumowań w formie tabeli, czy schematów, materiał jest ciekawy i pozwala na efektywne przygotowanie do egzaminu maturalnego. Dzięki przygotowanym zadaniom typu maturalnego (Test maturalny, To było na maturze) uczeń rozwija umiejętność rozwiązywania ich, co znacznie usprawnia późniejsze rozwiązywanie egzaminu. Podręcznik uczy planowania a także samego przeprowadzania badań zgodnie z metodologią naukową i pozwala na zgłębianie wiedzy na temat wszelkich chorobach dotyczących poszczególnych układów ludzkiego ciała.

Dzięki zróżnicowanemu i ciekawie przedstawionemu materiałowi, podręcznik wzbudza ciekowaść uczniów i sprawia, że nauka biologii jest ciekawa i przede wszystkim-urozmaicona. Zamieszczone w środku liczne ciekawski, zadania, diagramy,oraz ilustracje pozwalają na łatwe zapamiętanie informacji i prostsze ich przyswajanie. Z pomocą podręcznika „Biologia na czasie 2” każdy uczeń jest w stanie opanować cały materiał.

O wydawnictwie

Nowa Era stanowi największe w Polsce wydawnictwo edukacyjne. Minęło już ponad dwadzieścia lat odkąd na półki sklepów trafiły pierwsze egzemplarze podręczników tego wydawnictwa. Nowa era oferuje kompleksową i nowoczesną ofertę, która obejmuje wszystkie etapy edukacyjne, oraz wszystkie przedmioty. Jest to obecnie wiodące wydawnictwo, które przygotowuje materiały opierając się na opiniach licznego grona doświadczonych doradców metodycznych, nauczycieli, oraz ekspertów z terenu całej Polski, dzięki czemu publikacje są bardzo wysoko cenione i co ważniejsze lubiane-zarówno w gronie nauczycieli, jak i uczniów.